Elektrikli tekne nedir

Ne tür tekneler elektrik motoruyla çalışmaya uygundur?

Temelde tüm taşıtlar elektrik motoruyla çalışmaya uygudur. Ancak temel sorun gereken enerji sarfiyatını karşılayacak akü kapasitesini araca sığdırabilmek konusunda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple sahip olduğu hacme ve ağırlığa göre enerji tüketimi yüksek olan sürat motoru gibi performans araçlarında uygun fiyatlı kurşun asit akülerin kullanımı verimli olmamaktadır. Gelişmiş akü teknolojileri ise bazı uygulamalarda daha yüksek ama karşılanabilir fiyatlar karşımıza çıkartırken bazı uygulamalarda ise uçuk fiyatlar ile karşılaşmamıza sebep olmaktadır. Temel sınırlama akü boyut ve ağırlığıdır.

Dolayısıyla elektrikli tekne uygulamaları genelde düşük hızlarda seyreden ve karadan çok uzun süreler ayrı kalmayan türde teknelerde daha rahat ve verimli şekilde yapılmaktadır. Bu tekneler en çok durgun sularda kullanılmaktadır. 

Bunların başında gezinti tekneleri gelir. Misafirlerin başını ağrıtmayan, huzurlu ve doğa ile daha barışık gezintiler yapılabilir. Ayrıca kiralık gezinti tekneleri olarak da dünyada çeşitli örnekleri vardır.

Bunun yanında hobi balıkçılığında da önemli bir teknik yeniliktir elektrikli tekneler. Sabah suyuna bir hayalet gibi açılmak ve balıkları kaçıracak bir motor gürültüsü olmadan balık tutma zevkini yaşamak isteyenler için ideal sistemlerdir.

Uygun bir motor ve akü kombinasyonu oluşturulduğu sürece tekne boyutları bir sınırlama getirmemektedir. 2 metrelik kanolardan 20 metrelik durgun su gezinti teknelerine kadar elektrikli çekiş sistemi uygulaması yapmak mümkündür. Çok küçük uygulamalarda akü şarj edilmek üzere taşınabilir ancak genelde iskelede teknenin şarj edildiği bir priz olmalıdır ve tekne 2-5 saatlik bir gezintinin ardından şarj olmak üzere buraya geri döner. Şarj süresinin genelde 6-8 saatten az tutulması kurşun aküler için tavisye edilmez.

 

Avantajları nerlerdir
Ne tür teknelere uygundur
Teknelerimiz
Bilinmesi gerekenler
Dönüşüm hizmetimiz

Bize ulaşın

Bu websitesi EVEN Enerji ve Makina tarafından hazırlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. 2009